אלבום חדש - נופי ילדות

מאת עפר שלי

האלבום נופי ילדות, היוצא לאור בימים אלה מסכם כחצי שנה של עבודה על פרויקט מוזיקלי המוקדש לנושא הילדות. אין זה תקליטור ילדים במובן המקובל אף כי רובו כן מכוון לטעמם של ילדים. האלבום מקפל בתוכו אסופה של שירי ילדים שגדלו עליהם שני דורות של מבוגרים בארץ, משנות החמישים ואילך, בצד שירים עכשוויים שהוזמנו ממלחינים ישראליים צעירים והולחנו בעבורנו לאחרונה.

הקהל הבוגר ימצא באלבום התייחסות מרובת פנים לנושא הילדות ,מן הצד הנאיבי אל הנאיבי פחות ומן הפשוט אל המתוחכם. העיבודים לקלסיקות הידועות תמיד מהווים אתגר מיוחד: כיצד מגישים שירים שעובדו אין-ספור פעמים בעבר בגרסה רעננה, וכיצד הופכים מנגינה נשכחת ליצירה חדשה? מאחר שלשאלה "מהי בדיוק מוזיקה לילדים"? אין לה תשובה אחת, תקוותנו היא כי האלבום יתנגן להנאתם של ילדים ומבוגרים כאחד..

בעבורנו , המוזיקאים – היתה הדרך ליצירת האלבום מרתקת ומהנה: איסוף החומרים, בחירת השירים ועיבודם וליטוש הביצוע. התרגשות מיוחדת ליוותה את התהליך עם גילוין של כמה פנינים אבודות כמו מחזור השירים הנפלא "אורית מספרת" שהלחין מרק לברי למילותיו של מיכאל דשא.

מלבד השירים, משובצים לאורך התקליטור גם קטעי מוזיקה קמרית מרפרטואר הספרות הקלסית. בחרנו לסיים את האלבום עם ביצוע מקורי ליצירתו של יחזקאל בראון "דירה להשכיר" על פי סיפורה של לאה גולדברג בהקראתו של בני הנדל. קולו של הנדל מוכר לקהל משידורי הרדיו ומן הדיבוב שתרם לסדרת הטלוויזיה המצליחה "היה היה" שרבים מהילדים גדלו עליה.

בדומה לאלבום "כשאור דולק בחלונך",המוקדש לקלסיקות עבריות, גם "נופי ילדות" הוא פרי שיתוף פעולה עם הסופרן יעלה אביטל - אף כאן שמרנו על הקונספט של עיבודים קמריים ברוח המוזיקה האומנותית ועל הקלטה במכלול אחד – ממש כמו בקונצרט ,ללא הפרדת ערוצים או שימוש באפקטים ובכלי נגינה נוספים. הפרויקט "נופי ילדות" מצטרף לתכניות הוותיקות של שלישיית עתר, המגישים לקהל המאזינים יצירות מופת של מוזיקה ישראלית, מוזיקה יהודית ופולקלור בין־לאומי.

ובנימה אישית, אני מקווה כי גם בעידן שבו מושלת בכיפה תרבות הרייטינג ושבו ההיצע המוזיקלי האין-סופי נגיש וזמין לכול יותר מאי פעם, יעורר האלבום "נופי ילדות" סקרנות בזוית הבלתי שגרתית שהוא מציע לז'אנר שירי הילדים ויפרוט ע ל מיתרים בליבכם

את האלבום נופי ילדות ניתן להשיג באתר הבית של שלישיית עתר 

בחזרה לתפריט ביקורות